EU-domstolen om överföring av personuppgifter till USA
Den 10 juli 2023 fattade EU-kommissionen beslut om att USA säkerställer en adekvat skyddsnivå för personuppgifter som förs över till mottagare som omfattas av Data Privacy Framework-avtalet (DPF) mellan EU och USA. Detta var det så kallade adekvansbeslutet.
EU-domstolen (Tribunalen) har nu kommit med sin dom i mål T-553/23 (Latombe v Commission). Domstolen ogillar talan om att ogiltigförklara DPF-avtalet.
Genom den nya domen bekräftar EU-domstolen (Tribunalen) att USA, vid tiden för EU-kommissionens beslut, säkerställde en adekvat skyddsnivå. EU-kommissionens beslut gäller därför fortfarande och det är därmed fortsatt tillåtet att föra över personuppgifter till USA med stöd av adekvansbeslutet, förutsatt att mottagaren har anslutit sig till DPF.
Domen kan komma att överklagas.
För mer information kontakta
Presstjänsten, 08-515 154 15