Säker AI-användning i vården
Temat för webbinariet är säker AI-användning i vården.
AI-baserade system kan komma till stor nytta i vården. Systemen kan tillämpas i olika vårdprocesser, till exempel journalföring och bildanalys. För att vårdgivare ska kunna införa och använda systemen på ett säkert sätt behöver de förstå hur systemen fungerar och vilka risker de kan medföra.
Vårdgivare ansvarar för att använda medicinska AI-system på ett säkert sätt och att personuppgiftsbehandlingen uppfyller kraven i dataskyddsförordningen (GDPR). Samtidigt ska systemet uppfylla kraven för medicintekniska produkter (MDR).
Innehåll
På webbinariet tittar vi närmare på säkerheten och vilka krav som ställs utifrån de båda regelverken.
- Vi pratar bland annat om vad både vårdgivare och leverantörer behöver tänka på när de implementerar ett AI-baserat system.
- Hur säkerställer man att systemet fungerar som förväntat?
- Hur fångar man upp de risker och avvikelser som kan dyka upp?
Webbinariet leds av en it- och informationssäkerhetsspecialist på IMY och en inspektör och utredare på Läkemedelsverket.
Datum och tid
Den 21 oktober kl. 10.00–11.00
Målgrupp
Webbinariet riktar sig till verksamheter som inför och använder AI-lösningar samt till tillverkare och utvecklare av AI-baserade och digitala medicintekniska produkter.
Webbinariet är särskilt relevant för dig som arbetar som:
- upphandlare inom hälso- och sjukvården
- dataskyddsombud eller med dataskydd
- it- eller informationssäkerhetsspecialist
Livesänt webbinarium
Webbinariet livesänds och du ansluter via en länk som du öppnar i din webbläsare. Länken och mer information om hur du ansluter kommer att skickas till dig dagen innan webbinariet.
Observera att webbinariet inte spelas in.
Varmt välkommen med din anmälan!
IMY deltar i Tänk säkert
Under oktober genomför Nationellt cybersäkerhetscenter och Polisen den årliga informationssäkerhetsmånaden Tänk säkert. Den nationella kampanjen ska öka medvetenheten om informations- och cybersäkerhetsfrågor och samlar aktörer från offentlig sektor, näringslivet och föreningslivet. IMY deltar för att öka kunskapen om dataskyddsförordningen GDPR och dess säkerhetskrav. I år genomför vi bland annat detta webbinarium tillsammans med Läkemedelsverket.