Hoppa till innehåll på sidan

Aktuellt från EDPB och hur det påverkar oss i Sverige

Den 24:e april ordnar vi ett webbinarium för att berätta mer om det europeiska samarbete kring dataskydd som sker i Europeiska dataskyddsstyrelsen, EDPB. På webbinariet får du veta mer om hur EDPB arbetar, varför det är viktigt för oss i Sverige och vilka frågor man arbetar med just nu. Vi kommer bland annat att ta upp EDPB:s arbete med riktlinjer om dataskydd i forskningsverksamhet.

Målet med Europeiska dataskyddsstyrelsens arbete är att säkerställa en enhetlig tillämpning och efterlevnad av dataskyddslagstiftningen i hela europeiska ekonomiska samarbetsområdet.

Nu ordnar vi ett webbinarium då vi berättar mer om vad som är på gång inom EDPB och hur det påverkar verksamheter här i Sverige. På webbinariet får du bland annat veta mer om:

  • Allmän beskrivning av vad EDPB gör och vilken roll IMY har där 
  • EDPB:s riktlinjer om dataskydd i forskningsverksamhet
  • Pågående arbete i EDPB – kommande riktlinjer m.m.

Datum och tid

Den 24 april kl. 9:00–10:00

Målgrupp

Webbinariet riktar sig till dig som är dataskyddsombud eller som arbetar med dataskyddsfrågor.

Livesänt webbinarium

Vid webbinariet medverkar jurister från IMY:s enhet för EU-samarbete. Webbinariet livesänds och du ansluter via en länk som du öppnar i din webbläsare. Länken och mer information om hur du ansluter kommer att skickas till dig dagen innan webbinariet.

Varmt välkommen med din anmälan!

Anmälan

Webbinarium: Aktuellt från EDPB och hur det påverkar oss i Sverige

Datum: 24 april

Tid: kl 9:00-10:00

Kostnadsfritt

Anmälan till webbinarium om EDPB

Senast uppdaterad: 30 mars 2026
Sidans etiketter Dataskydd