Granskning klar av brottsbekämpande myndigheter
Enligt brottsdatalagen ska brottsbekämpande myndigheter ha en förteckning över de register och behandlingar av personuppgifter som omfattas av lagen. En sådan förteckning ska bland annat innehålla vilken den rättsliga grunden och syftet är för respektive register.
Integritetsskyddsmyndigheten har granskat den förteckningen hos sju brottsbekämpande myndigheter: Polismyndigheten, Kriminalvården, Kustbevakningen, Ekobrottsmyndigheten, Åklagarmyndigheten, Skatteverket och Tullverket.
- Resultatet är på det hela taget positivt. Samtidigt har det funnits vissa brister hos samtliga granskade myndigheter som lett till att vi förelagt eller rekommenderat myndigheterna att vidta åtgärder, säger Max Blidberg som är jurist på Integritetsskyddsmyndigheten.
Bristerna som konstaterats består i att uppgifter som ska framgå i förteckningen antingen saknats eller angetts på ett otydligt sätt.
- En komplett och väl utformad förteckning är viktig för den brottsbekämpande myndighetens interna arbete med att säkerställa att man följer reglerna i brottsdatalagen.
Ett av Integritetsskyddsmyndighetens uppdrag är att med hjälp av tillsyn säkerställa att brottsbekämpande myndigheter följer brottsdatalagen.
Läs sammanställningen från granskningarna (pdf, 346 kB)
Läs beslutet mot Polismyndigheten (pdf, 383 kB)
Läs beslutet mot Kriminalvården (pdf, 395 kB)
Läs beslutet mot Kustbevakningen (pdf, 379 kB)
Läs beslutet mot Ekobrottsmyndigheten (pdf, 397 kB)
Läs beslutet mot Åklagarmyndigheten (pdf, 392 kB)
Läs beslutet mot Skatteverket (pdf, 390 kB)
Läs beslutet mot Tullverket (pdf, 393 kB)
För mer information kontakta
Jurist Max Blidberg, tfn 08-657 61 42
Pressansvarig Per Lövgren, tfn 08-515 15 415
Fler nyheter inom ämnet
-
Sanktionsavgift mot kommun som inte bedömt konsekvenser innan Google Workspace infördes
30 november 2023 -
Digg och IMY publicerar vägledning om dataskydd och innovation
27 november 2023 -
Sanktionsavgift mot bolag som skickat kunduppgifter fel
8 november 2023 -
IMY yttrar sig över förslag till förändrad datalagring
30 oktober 2023
Fler nyheter inom ämnet
-
Sanktionsavgift mot kommun som inte bedömt konsekvenser innan Google Workspace infördes
30 november 2023 -
Digg och IMY publicerar vägledning om dataskydd och innovation
27 november 2023 -
Sanktionsavgift mot bolag som skickat kunduppgifter fel
8 november 2023 -
IMY yttrar sig över förslag till förändrad datalagring
30 oktober 2023